Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu i jaki ma na niego wpływ?

Zdania na temat kawy są mocno podzielone. Jedni nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez małej czarnej, a drudzy stronią od niej ze względu na możliwą szkodliwość. Są oczywiście też i tacy, którzy po prostu nie lubią specyficznego smaku kawy i zastępują ją innymi napojami. Niezależnie od naszych osobistych preferencji, czas zastanowić się nad tym, czy jej picie rzeczywiście jest korzystne dla naszego zdrowia czy lepiej będzie ograniczyć ją lub nawet całkowicie z niej zrezygnować. Wiele mówi się na temat wypłukiwania niektórych pierwiastków z organizmu przez kawę, dlatego czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Kawa a zdrowie – poznaj wpływ małej czarnej na ludzki organizm 

Kawa nie jedno ma imię, ale niezależnie od jej formy powstaje z tego samego – z ziaren kawowca. Nie każdy wie, ale posiada ona szereg zdrowotnych właściwości. Po napój ten sięgamy przede wszystkim w celu uzyskania efektu pobudzenia. Kofeina zawarta w małej czarnej redukuje zmęczenie, daje zastrzyk energii, poprawia sprawność umysłu, wzmaga koncentrację. Kolejną właściwością kawy jest przyspieszenie metabolizmu, gdyż usprawnia ona perystaltykę jelit, co z kolei wspomaga proces odchudzania. Dobrej jakości kawa obfituje w antyoksydanty, czyli związki przeciwdziałające szkodliwemu działaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Zawarte w kawie przeciwutleniacze spowalniają ten proces, stoją wobec tego na straży młodzieńczego wyglądu. Okazuje się, że sięganie po kawę może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych schorzeń – cukrzycy typu I, choroby Parkinsona czy Alzheimera. Przeciwdziała też stanom depresyjnym, poprawia nastrój, za co odpowiada w dużej mierze kofeina. 

Magnez i kawa – czy trzeba obawiać się niedoborów tego pierwiastka? 

Niektórzy rezygnują z picia kawy z obawy o wypłukiwanie z organizmu niezwykle cennego pierwiastka w postaci magnezu. Wystarczą nawet jego niewielkie niedobory, aby rozpoczęła się cała kaskada problemów zdrowotnych. Pijąc małą czarną w dużych ilościach, rzeczywiście można mówić o wzmożonej częstotliwości oddawania moczu, co z kolei przyczynia się do wydalania wraz z nim różnych mikroelementów z organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku nadmiernej ilości wody efekt będzie podobny. Zasada jest prosta: im częściej oddajmy mocz i nie uzupełniamy utraconych związków, tym bardziej zubażamy w nie swój organizm i rezultat tego może być tylko jeden – ich deficyty, a to z kolei przekłada się na zaburzone funkcjonowanie dosłownie wszystkich narządów. Dlaczego jednak tak bardzo przyczepiono się tej kawy? Dokładniej chodzi o zawartą w niej kofeinę, czyli substancję silnie pobudzającą, działającą moczopędnie, utrudniającą przyswajanie niektórych pierwiastków, w tym właśnie magnezu. 

Prawdą jest to, że kofeina wzmaga wydalanie magnezu z organizmu, co ma miejsce przez co najmniej parę godzin od wypicia małej czarnej. Przyjmuje się, że przez dobę jesteśmy w stanie pozbyć się w ten sposób mniej więcej 4 mg magnezu. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to wypijania takiej ilości kawy, w której znajduje się ogółem 400 mg kofeiny, co odpowiada średnio pięciu filiżankom mocnego naparu. Kolejną kwestią jest to, że kofeina znajduje się w wielu innych produktach, o czym wiele osób zapomina, nawet w herbacie. Nie mówiąc już o różnego typu suplementach dostępnych dla sportowców, które w dużej mierze opierają się na substancjach pobudzających takich jak kofeina. Wypicie jednej czy nawet dwóch filiżanek kawy nie spowoduje, że pozostaniemy bez magnezu. Chyba, że będziemy codziennie sięgać po dodatkowe jego źródła. Jak wszędzie, liczy się zawsze umiar i zdrowy rozsadek. Czy kawy trzeba się obawiać? Z całą pewnością nie, ale musi być ona jakości speciality i pita w zrównoważonych ilościach. Przesadzić można nawet z wodą, która w zbyt dużych ilościach doprowadzi wręcz do zgonu. 

Podsumowując

Kawa jest bardzo moczopędna, dlatego spożywana w nadmiernych ilościach może doprowadzić do wypłukiwania różnych pierwiastków, a nawet do odwodnienia organizmu. Z kolei pita z umiarem wykazuje korzystny wpływ na organizm.

Opublikowane w Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *