Jak rozpoznać dobrą kawę?

Niektórzy kupują pierwszą lepszą kawę w supermarkecie, zwykle już dawno zmieloną i zaparzają ją w tradycyjny sposób – poprzez zalanie odmierzonej ilości produktu wrzątkiem. Można w takim przypadku powiedzieć, że osoby te tak naprawdę nie wiedzą, jak smakuje prawdziwa kawa, piją jej marną imitację. Jakość takiego naparu pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszą się różnego typu urządzenia do zaparzania kawy typu ekspresy. Dobra kawa to taka wysokiej jakości, ze świeżo palonych ziaren, bezpośrednio zmielonym przed zaparzeniem. Prawdziwym smakoszom z kolei można polecić tylko jedno, czyli kawę z segmentu speciality – ze starannie wyselekcjonowanych, najlepszym ziaren, pochodzących z plantacji uprawianych z dbałością o najmniejszy szczegół.

Arabica czy Robusta? Oto jest pytanie!

Gatunków kaw jest obecnie sporo do wyboru, ale prym już od wielu lat wiodą Arabica i Robusta. Ziarna tej pierwszej są płaskie i nieco podłużne, cechują się stosunkowo niewielką zawartością kofeiny – od 1 do 1,5%. Pomimo tego, że Arabica jest kawą bardziej wymagającą w uprawie niż Robusta, dominuje na rynku światowym w aż 75%. Jeśli chodzi o smak Arabiki, to mówić można o łagodności i aromatyczności. Ma na niego wpływ wiele czynników typu żyzność gleby, częstotliwość opadów atmosferycznych, poziom nasłonecznienia, sposób obróbki i palenia. Bogactwo dostępnych nut smakowych sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – owocowe, kwiatowe, czekoladowe, korzenne.

Tańsza i łatwiejsza w uprawie jest Robusta, której ziarna są okrągłe w przekroju i mniejsze od Arabiki. Można też mówić o zdecydowanie większej zawartości kofeiny – od 2 do nawet 2,5%. Jeśli ktoś liczy na mocniejszy zastrzyk energii i efekt pobudzenia, wie już, po co warto sięgnąć. Robusta charakteryzuje się ostrzejszym i gorzkawym smakiem. Mało jest jednak osób, które byłyby w ogóle w stanie uraczyć się naparem przyrządzonym ze stuprocentowej Robusty ze względu na dużą cierpkość i gorycz. Stanowi zwykle tylko dodatek w mieszance kaw w mniejszym lub większym stopniu.

Po czym poznamy dobrą kawę?

Zanim będziemy mogli przetestować kawę, trzeba ją najpierw kupić, ale na tym etapie także można już wiele wywnioskować. Wystarczy spojrzeć na etykietę, gdzie znajduje się szereg istotnych informacji. Pierwszą kwestią będzie nie tylko kraj pochodzenia, ale też region, nawet konkretna plantacja. Na dobrym produkcie zawsze będą szczegółowe dane. Dotyczą one także daty palenia. Im więcej czasu minęło od palenia kawy, tym trzeba liczyć się z gorszymi walorami smakowo-zapachowymi. Wynika to po prostu z utlenienia się ziaren. W przypadku kaw mielonych następuje to zdecydowanie szybciej. Nie ma mowy o wyczuciu dodatkowych nut smakowych. Bardzo ważne będzie wobec tego to, aby opakowanie kawy było zawsze hermetycznie zamknięte, co wydłuża jej żywotność. W dobrej kawie mamy też wentyl, który służy do odprowadzania nadmiaru powietrza, bo świeżo palone ziarna cały czas oddychają, więc mogłoby dojść do eksplodowania opakowania.

Kolejną kwestią jest stopień palenia ziaren. Jeśli cenimy sobie naturalny smak kawy, to najlepszym wyborem będzie ta jasno palona. Można ją poznać po ziarnach o jasnobrązowym zabarwieniu, niedotkniętych oleistymi śladami. Bardziej aromatyczne i intensywne w smaku są kawy średnio palone. W przypadku ciemnego palenia obniża się kwasowość, ale potęguje gorycz. Ziarna mają ciemnobrązowy kolor, brakuje im jednak wyrazistego smaku. Warto od razu zaznaczyć, że w przypadku ciemnego palenia sięga się zwykle po słabej jakości ziarna, mające różne defekty.

Czas przejść do ziaren

Po kupieniu kawy można przejść do jej przetestowania pod kątem kwasowości, goryczy, konsystencji, posmaku, balansu. Nikt nie chce oczywiście pić kwaśnej kawy, ale odrobina kwasowości jest niezbędna do tego, aby napar nie był mdły. Dodaje ona smaku kawie, dlatego mile widziana będzie nuta cytrusowa. Kiepskiej jakości kawa da napar smakujący niczym sfermentowany albo wręcz octowy. Za gorycz odpowiada kofeina i jest ona bardziej wyczuwalna przy ciemnym stopniu wypalenia ziaren. Dobra kawa nie może być jednak gorzka, ale delikatnie słodka. Jeśli wyczuwamy zapach zwęglony, papierosowy czy smolisty, możemy mieć pewność co do tego, że produkt jest kiepskiej jakości.

Kawy różnią się też konsystencją, więc warto zwrócić uwagę na ten parametr, poszukując dla siebie tej odpowiedniej. Po czym poznamy tą dobrą? Napar powinien być gęsty, pozastawiać specyficzny ślad. Można wręcz mówić o czymś w rodzaju delikatnego kremu. Nie ma mowy o rzadkiej konsystencji, przypominającej wręcz wodę. Nawet jeśli nie jesteśmy kawoszami, będziemy w stanie wyczuć posmak kwasowości i goryczy w dobrej jakościowo kawie.

Jeśli napar przypomina coś w rodzaju zawiesiny, nie mamy do czynienia z czystością kawy. Wraz z upływem czasu możemy dojść do takiej wprawy, że z łatwością wyczujemy w niej nuty owocowe, czekoladowe, korzenne, marcepanowe i wiele więcej. Liczy się też całokształt określany mianem balansu. Chodzi tutaj o proporcje wymienionych wyżej parametrów. Wszystko to wpływa na ostateczny smak i zapach kawy. Jeśli któryś z elementów będzie zbyt mocno dominować, nie ma mowy o wyważeniu.

Opublikowane w Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *