Młynek do kawy ręczny czy może elektryczny? Poznaj zalety i wady obu urządzeń

Wystarczy raz spróbować kawy zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren, aby już nigdy nie powrócić do tej zwykłej, zalewanej po prostu wrzątkiem w kubku. Smak i aromat są nieporównywalne. Jeśli decydujemy się na ekspres do kawy, potrzebować będziemy też dodatkowego urządzenia, za pomocą którego zmielimy potrzebną ilość ziarna. Z pomocą przychodzi młynek do kawy, który dostępny jest w wersji ręcznej i elektrycznej. Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu, należy dobrze określić swoje potrzeby i preferencje, gdyż wybór wbrew pozorom nie jest taki oczywisty i łatwy.

Czy warto kupić młynek ręczny?

Młynki ręczne są prostymi urządzeniami, wyposażonymi w noże lub żarna napędzane korbką. Trzeba wobec tego włożyć własną siłę do zmielenia ziaren. Sprzęty te dostaniemy w wielorakich rozmiarach i kształtach. Do ich produkcji sięga się po drewno, stal, nawet tworzywo sztuczne. Do zalet można zaliczyć szeroki wachlarz wyboru, tradycyjny wygląd i nienagrzewanie ziaren, cichą pracę, bezawaryjność, brak potrzebny zasilania prądem. Ze względu na estetyczne wykonanie młynka ręcznego, stanowi on praktyczną dekorację kuchenną. Można nawet kupić modele stylizowane – retro lub vintage. Tego typu style wnętrzarskie są obecnie bardzo modne. Wspomniane wcześniej niepodgrzewanie ziaren wpływa korzystnie na smak, aromat i wartość odżywczą przygotowanego naparu. Jeśli ktoś lubi delektować się małą czarną, może liczyć na smaczniejszy napój niż w przypadku ziaren zmielonych w młynku elektrycznym. Minusem jest to, że trzeba włożyć pracę w zmielenie ziaren. Takie urządzenie nie sprawdzi się przy mieleniu większej ilości kawy ani do przygotowania espresso ze względu na nierówne mielenie kawy na drobno. Większość młynków ręcznych nie posiada regulacji grubości mielenia.

A może jednak młynek elektryczny?

Młynki do kawy elektryczne to nowoczesne urządzenia, pozwalające na szybkie zmielenie ziaren – umiejscowienie kabla zasilającego w gniazdku elektrycznym i naciśnięcie przycisku. Można nawet decydować o grubości ich rozdrobnienia. Zaletą elektrycznego młynka do kawy jest komfort użytkowania, wynikający z braku potrzeby używania siły do rozdrobnienia ziaren – odbywa się to automatycznie. Urządzenie mieli szybko i dokładnie, co jest sporą oszczędnością czasu. Najczęściej można regulować grubość mielenia. Pozwala na przygotowanie większej ilości kawy. Można też często liczyć na poprawne mielenie kawy do espresso i na dodatkowe funkcję, czyli przydatne udogodnienia. Wadą będzie konieczność stałego źródła zasilania, gdyż bez prądu urządzenie nie będzie po prostu działało, przez co niemożliwe będzie uraczenie się pysznym naparem. Szybkość mielenia ziarna jest z jednej strony zaletą a z drugiej wadą – ostrza podgrzewają ziarna, co z kolei niekorzystnie wpływa na ich aromat, który się ulatnia niestety w dużym stopniu. Minusem będzie też dla wielu głośna praca młynka i wysoki koszt oraz duże gabaryty. Trzeba również liczyć się z jego awaryjnością. Tak to już niestety jest ze sprzętem elektronicznym.

Jaki młynek do kawy wybrać – ręczny czy elektryczny?

Zarówno młynek ręczny, jak i elektryczny, ma wiele zalet, ale mówić można też o pewnych wadach. Przy wyborze urządzenia należy mieć na uwadze wszystkie plusy i minusy, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć dla siebie idealny model – dobrany do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Ręczny młynek do kawy będzie dobrym rozwiązaniem przy niedużej kuchni, zajmuje niewiele miejsca przez co można zabrać go ze sobą w podróż. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma źródła prądu. Jeśli jednak lubimy espresso, to urządzenie to nie zmielimy za jego pomocą odpowiednio ziaren do jej przygotowania. Przy ograniczonym budżecie będzie jednak idealną opcją. Pozwala na przygotowanie paru kaw dziennie dla nawet dwóch osób.

Młynek elektryczny polecany jest osobom z bardziej zasobnym portfelem, które cenią sobie komfort użytkowania i czas. Wystarczy nawet kilkanaście sekund do przygotowania ulubionego napoju, łącznie z prawdziwym espresso. Przy większej liczbie osoba sprawdzi się idealnie. Tego typu uradzenia są solidne, posłużą przez długi czas. Można mówić o bardzie niskiej awaryjności. W przypadku posiadania ekspresu kolbowego będzie jak znalazł.

Podsumowując, jeśli kwestią priorytetową jest wygoda i prędkość, warto wybrać młynek elektryczny. Z kolei model ręczny łączy w sobie mobilność, oszczędność pieniędzy i miejsca.

Opublikowane w Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *