Poznaj metody obróbki kawy

Wiele osób rozpoczyna swój dzień od filiżanki małej czarnej, ale zanim uzyska wyborny napar, ziarna kawy przechodzą długą drogę. Wszystko rozpoczyna się tak naprawdę już od posadzenia sadzonek, przez rozwój plantacji, zbiór ziaren i ich selekcję. Dopiero na koniec następuje obróbka kawy. Warto od razu zaznaczyć, że jest wiele gatunków kawy i rodzajów jej obróbki. Wszystko to wpływa na ostateczny smak i aromat naparu, który uzyskamy po zaparzeniu konkretnych ziaren kawy. 

Czy wiesz, jak została obrobiona kawa, którą pijesz?

Warunki plantacji kawowca to jedno, ale równie ważne jest to, co stanie się z zebranymi owocami. Ziarna kawy poddawane są obróbce, którą przeprowadza się za pomocą różnych metod. Od wyboru sposobu obróbki kawy zależeć będą jej walory smakowo-zapachowe. Warto wobec tego mieć to na uwadze podczas jej kupowania w przyszłości. Wiele osób nawet się nad tym nie zastanawia, a jest to przecież tak istotne. Smakosze doskonale o tym wiedzą, dlatego nigdy nie umykają im informacje o odmianie gatunkowej czy metodzie obróbki kawy. Najczęściej można spotkać się z określeniem metody mokrej i suchej, ale możliwości jest znacznie więcej. Wiśnia kawowca składa się ze skórki, miąższu, warstwy pektynowej, endokarpu, łuski srebrzystej. W zależności od wybranej metody obróbki wymienione wyżej warstwy ściągane są w inny sposób. Łatwo domyślić się wobec tego, ze będzie miało to wpływ na późniejszy smak zaparzonego z ziaren naparu. 

Powszechne metody obróbki kawy 

Metoda mokra

Mokra metoda obróbki kawy polega na włożeniu owoców kawowca do specyficznej maszyny, gdzie ściąga się z nich skórkę. Wstępnie obrobione owoce spływając kanałami, gdzie następuje ich mycie i usuwanie części miąższu. Owoce z defektami odławiane są, a reszta wpada do bębna zanurzonego do pewnego stopnia w wodzie, w którym się obracają, aż do całkowitego zdarcia z nich miąższu. Na tym jednak nie koniec, bo ziarna płyną dalej aż do zbiornika fermentacyjnego, gdzie są moczone przez kilkadziesiąt godzin. Po upływie tego czasu mogą one zostać wysuszone, po czym zmielone. Obróbka kawy metodą mokrą pozwala na uzyskanie naparów o czystym smaku, lekkim i bardziej wytrawnym. Można z łatwością wyczuć kwaskowatość i szereg nut smakowych – owocowych czy ziołowych.

Metoda sucha 

Sucha metoda obróbki kawy przebiega całkowicie bez obecności wody. W porównywaniu z metodą mokrą można mówić o względnej prostocie i ekonomiczności. Wszystko zaczyna się od zebrania wiśni kawowca, umieszczenia ich na stołach lub patiach do wyschnięcia. Smagane są promieniami słońca, a wysuszoną skórkę wraz z miąższem ściąga się w suchym młynie. Bardzo istotne przy tej metodzie jest to, aby wiśnie kawowca były w pełni dojrzałe, ale nie przejrzałe. Niedopuszczone są te mające jakiekolwiek defekty i ślady gnicia. Sam proces suszenia wymaga regularnego doglądania, mieszania i obracania. Jeśli nie będzie przebiegał równomiernie, dojdzie do procesów fermentacyjnych, co sprzyja z kolei rozwojowi grzybów i pleśni. 

Łatwo domyślić się tego, że przełoży się to na późniejszy smak kawy. W przypadku metody mokrej nie ma miejsca na niekontrolowaną fermentację, dlatego jest za tą najbezpieczniejszą. Jeśli smak naparu jest mocno winny, wręcz alkoholowy, możemy być pewni co do tego, że nie dopilnowano procesu obróbki owoców kawowca. Co więcej, trzeba kontrolować poziom wilgotności ziaren. Jeśli będzie on zbyt niski, dojdzie do ich kruszenia się. Z kolei podwyższony skutkuje namnażaniem się patogenów. Zwykle polega się na promieniowaniu słonecznym, ale czasami do suszenia owoców stosuje się mechaniczne suszarki. Zwykle służą one jedynie do dosuszenia ziaren podsuszonych już na zewnątrz. 

Jakie jeszcze wyróżnia się metody obróbki kawy

Wiśnie kawowca mogą być obrabiane metodą honey – w tym black honey, red honey i yellow honey. W przypadku black honey ściąga się zwykle tylko skórkę, a czas fermentacji zostaje wydłużony, co skutkuje przybraniem ciemnego zabarwienia przez miąższ. Z kolei krótszy czas suszenia przy metodzie red honey pozostawia go w kolorze czerwonym. Przy metodzie yellow honey zdziera się skórkę i dużą część miąższu, co przyspiesza etap suszenia. Mamy też metodę semi-washed, gdzie najpierw owoce kawowca pozbawia się mechanicznie skórki, po czym suszy na słońcu, następnie intensywnie płucze w dużej ilości wody.

Opublikowane w Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *